Aktualności

Holcim uczestniczy w warsztatach Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat CCS

Data publikacji:
27
.
05
.
2025
Data aktualizacji:
20
.
06
.
2025

Obecnie Polska jest czwartym największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, co odpowiada za około 10,5 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Wynika to z tego, że gospodarka krajowa jest w dużym stopniu zbudowana na energochłonnych gałęziach przemysłu. Jednocześnie te branże dają pracę co najmniej 400 tys. pracownikom i zapewniają proporcjonalnie wyższy niż średnia UE wartość dodaną wytworzoną przez przemysł, nie uwzględniając kosztów zużycia surowców.

Dlatego inwestycje w technologie CCS/U są kluczowe dla osiągnięcia ambitnych celów ograniczania emisji i utrzymania konkurencyjności. Unia Europejska w ostatnim czasie przyspieszyła działania w zakresie ujednolicenia regulacji CCS/U, które mają pomóc w osiągnięciu zadeklarowanego poziomu 50 mln ton rocznej wydajności wychwytywania CO2 do 2030 r. Już dzisiaj technologie CCS są postrzegane jako szansa na budowę nowej gałęzi gospodarki, która przyczyni się do wzrostu zatrudnienia i przychodu w gospodarce.

Aby wesprzeć rozwój ekosystemu CCS/U w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Bankiem Światowym zorganizowało warsztaty z udziałem interesariuszy, które odbyły się 27 maja 2025 roku. Celem spotkania było zidentyfikowanie możliwości i barier dla rozwoju nowej branży, określenie niezbędnych kroków milowych oraz uspójnienia wiedzy nt. wymagań niezbędnych do powstania ekosystemu CCS/U w Polsce.

Holcim jako pionier we wdrażaniu nowoczesnych technologii, wziął udział w dyskusji i przedstawił pełnoskalowy projekt CCS - Kujawy Go4ECOPlanet.

Radosław Gnutek, Dyrektor ds. CCS w Holcim Polska
  • Przemysł Polski stoi przed wyzwaniem dekarbonizacji łańcuchów wartości, które musi pogodzić z obecnymi warunkami rynkowymi, jak wysokie koszty energii czy niewystarczający wachlarz instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw inwestujących w dekarbonizację - mówi Radosław Gnutek, Dyrektor ds. CCS w Holcim Polska. I dodaje: Dekarbonizacja jest w samym centrum strategii biznesowej Holcim. Projekt CCS realizowany w cementowni Kujawy ma dla niej kluczowe znaczenie, umożliwiając dalszą działalność w warunkach zwiększających się wymogów ograniczenia emisji oraz pomoże innym firmom, które unowocześniają swoje procesy i chcą zminimalizować wpływ środowisko. Go4ECOPlanet to praktyczny i skuteczny przykład wsparcia bezpieczeństwa sektora energetycznego i konkurencyjności przemysłu. Projekt wykorzystuje nowe technologie oparte na europejskich rozwiązaniach, które można powielać w innych branżach. To obniży koszty kolejnych aplikacji i przyspieszy ich wejście w fazę komercyjną.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele rządu, organizacji międzynarodowych i lokalnych, a także firmy reprezentujące branże emitujące, operatory CCS oraz inwestorzy i finansiści. Wydarzenie było platformą do pogłębionego dialogu, wymiany doświadczeń, a także budowania synergii pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym.

Udostępnij

Polecane artykuły