Holcim Polska, lider w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań budowlanych, wybrał firmę doradczą Hill International na strategicznego partnera inżynieryjnego dla projektu wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) realizowanego w Cementowni Kujawy. To flagowe przedsięwzięcie stanowi integralny element strategii dekarbonizacji Holcim i należy do najbardziej ambitnych inicjatyw w polskim przemyśle cementowym.
Hill International, globalna firma specjalizująca się w zarządzaniu projektami i doradztwie inżynieryjnym, będzie wspierać Holcim Polska w przygotowaniu, koordynacji i realizacji inwestycji CCS, której celem jest znaczące ograniczenie emisji w procesie produkcji klinkieru cementowego.
- Cieszymy się, że do naszego projektu dołącza partner o tak dużym doświadczeniu w zarządzaniu złożonymi projektami infrastrukturalnymi. Wybór Hill International potwierdza, że nasze działania dekarbonizacyjne są realizowane z najwyższą starannością i przy udziale światowej klasy ekspertów - powiedział Radosław Gnutek, Dyrektor Projektu Carbon Capture & Storage w Holcim Polska.
Projekt CCS w Cementowni Kujawy, jeden z pierwszych tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, zakłada produkcję co najmniej 2 milionów ton cementu bliskiego zerowej emisji rocznie. Inicjatywa wpisuje się w globalny cel Holcim, jakim jest osiągnięcie poziomu 8 milionów ton cementu o niemal zerowej emisji rocznie od 2030 roku. Technologia wychwytywania CO₂ pozwoli zredukować emisje procesowe, których nie da się wyeliminować innymi metodami, stanowiąc przełomowy krok w kierunku budownictwa neutralnego klimatycznie.
Hill International to globalna firma doradcza specjalizująca się w zarządzaniu programami, projektami i procesami budowlanymi. Świadczy usługi dla klientów realizujących inwestycje infrastrukturalne i budowlane na całym świecie. Zakres działań Hill International obejmuje m.in. inżynierię kosztową, harmonogramowanie, zarządzanie ryzykiem, kontrolę jakości, inspekcje oraz doradztwo projektowe.
Firma działa w ponad 100 biurach w 42 krajach i może pochwalić się udziałem w ponad 90 000 projektów o łącznej wartości przekraczającej 1 bilion dolarów. W Polsce firma uczestniczyła m.in. w realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny oraz rozbudowa lotnisk i terminali transportowych.
Obie strony zadeklarowały pełną współpracę w zakresie przygotowywania dokumentacji, harmonogramu oraz wsparcia technicznego niezbędnego do skutecznej realizacji inwestycji - zgodnie z najwyższymi standardami ESG i aktualnymi regulacjami klimatycznymi.